среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na balustrady Winylowe na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o równych kształtach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety PVC stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenie Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek buduje się z głazów różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nieregularnych obrysach, trzeba je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий