понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą tez za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenie z plastiku buduje się w słonecznych położeniach, w których migiem rosną i mocno się zagęszczają. Wiele wdzięku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu wycisza i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć tez bujnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują tez wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z Winylu z Mieleca zdołają być niezwykle cienkie, lecz wypada je cyklicznie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot aranżuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe plot było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий