пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie uwydatni krawędzi trawy albo rabaty jak niskie żywe plot.

Niesłychanie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli pragniemy aby nasze zielone ogrodzenie było bardzo postawne a zarazem wąskie to w cieniu powinno się je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego albo klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być dosyć trudne.

Nic właściwie nie uwydatni projektu trawnika ewentualnie kwiatów jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty czasami nie mogą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, niewysokie krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe wycinki gleby. Ładnie uformowany miniaturowy żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie bądź postawne roślinne ploty wolno pozyskać z drzew iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy mogą być znacznie droższe aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta a także należny go redukować, mimo to jego klasę Cis jest dozwolone zostawić samopas.Będzie migiem rósł natomiast wstrzyma kolumnowy kształt.

O ile wasz zakątek jest bardzo zacieniony, warto aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych wariantów maja kategorii o jasnych bądź wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej widoczne w słońcu, toż nawet w chłodzie listowie pozostają całkiem jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий